Założycielem grupy Capoeira Beribazu był Antonio Batista, szerzej znany jako Mestre Zulu. Sekcja oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w dniu brazylijskiego święta ucznia – 11 sierpnia 1972 roku, w mieście Planaltina, na terenie Szkoły rolniczej – Colégio Agrícola de Brasilia, co było spełnieniem życiowych marzeń jej patrona.

Nazwa Beribazu pochodzi od połączenia dwóch słów: ”berimbau”- jest to nazwa najważniejszego instrumentu używanego w Capoeira oraz ”azul” – oznaczającego kolor niebieski. Sama grupa, rozwijając się na przestrzeni lat, stała się jedną z najlepiej zorganizowanych formacji Capoeira. Wytworzyły się w niej reguły zachowań, które zostały ujęte w oficjalnych dokumentach. W Grupie Beribazu panuje demokracja. Oznacza to, że nie jest zarządzana autorytarnie przez jednego Mestre Fundador (Mistrza Założyciela), a przez Conselho de Mestres (Radę Mistrzów), w której skład wchodzą wszyscy Mestres zrzeszeni w grupie.

W Beribazu system nauczania definiujemy jako ”arte-luta” (sztuka-walka). Wykorzystujemy w nim łączenie różnych stylów Capoeira i staramy się pokonywać podziały, które są pomiędzy nimi. Dzięki temu uczniowie trenujący w Grupie Beribazu z powodzeniem odnajdują się we wszystkich stylach Capoeira. W Polsce grupa Beribazu działa od 2000 roku.